Нашите почетоци во сферата на оптиката датираат од доцните 80-ти години, за понатаму успешната приказна со повеќе од 30 годишно искуство во оптичарската индустрија да биде наградено со отварањето на Оптика Сфера. На пазарот се појавуваме во 2008 година со цел Струмица да добие најквалитетна понуда на диоптриски рамки и стакла, очила за сонце, и контактни леќи од најреномираните светски брендови.

Располагаме со асортиман од најпознатите светски брендови како Ray-Ban, Dolce&Gabbana, D&G, Versace, Vogie Emporio Armani, Armani Excange, Miu Miu, Oakley, Persol, Ralph Lauren, Guess, Tom Ford, Gucci, Swarovski, Moschino, Carrera, Police, Marc Jacobs, Just Cavalli, Gant, Diesel, Roberto Cavalli… Како и целокупната понуда на диоптриски стакла и контактни леќи SoftLens, AirOptix, DispoBio, Esilor, Zeiss, Hoya, Divel Italia.
Освен продажба, нудиме целосна изработка на диоптриски очила со убедливо најсовремена опрема. Поправки на очила, фитување на контактни леќи како и оптометриски преглед за очи.
Неколку години подоцна асортиманот го прошируваме со специјализиран мултибренд салон “Sfera Time” за рачни часовници и накит. Дел од брендовите со кои располагаме се: Fossil, Guess, Tommy Hilfiger, Just Cavalli, Casio, Casio Edifice, Casio G-SHOCK, Jacques Lemans, Police, Tissot, Calvin Klein, Swatch, Skagen, Diesel, Emporio Armani и други.

Kвалитет, љубезност, професионалност, голем и разновиден асортиман се синоними на нашето име.